Poseidon 2 4002: Dataceter Ortam İzleme Sistemi

Poseidon 2 4002: Datacenter Ortam İzleme İzleme Sistemi

Poseidon2 Poseidon 4002, veri merkezi sıcaklık, nem vb. ortam çevresel parametrelerinin denetlemesi için 19" / 1U rackmount sistemdir. Poseidon, rack kabinleri ve bilgisayar odalarını (sıcaklık, nem, ışık, elektrik kaynağı, odaya erişim, detektörler) denetler. Uyarı sistemi e-posta, SNMP Trap, SMS ve çıkış röleleri ile çalışır.

Poseidon 2 4002 veri merkezlerinde ve sunucu odalarında ortamı denetlemek için eksiksiz bir sistemdir. Cihaz, 1U yüksekliğinde olup bir rack kabin içine, ya da DIN ray üzerine monte edilebilir. Poseidon 2 4002 toplamda 16 adet dijital sensörü (sıcaklık, nem, duman, su baskını, elektrik kaynağı durumu ya da hatası, odaya giriş, dijital girişler). destekler, 12 adet dijital girişe ve 4 adet çıkışa sahiptir.
Poseidon 2 4002 denetleme sistemi kritik durum oluştuğunda e-posta, SNMP Trap, SMS (GSM modem ile) ve çıkışları aktive ederek tepki verir. Röle çıkışları vasıtasıyla yedek klima sistemini devreye sokmak ya da sunucuyu yeniden başlatmak gibi işlemler gerçekleştirilebilir.
Poseidon2 4002 tek başına bir datacenter'ı ve çevre birimleri izlemek için yeterli olduğu gibi cihaz  çeşitli üçüncü parti uygulamalara ya desteklediği protokolleri kullanarak (SNMP, Modbus/TCP, XML, HWg-Push) bulut servislerine bağlanabilir.

Genel Kullanım

Poseidon2 4002 uzaktan çevresel koşulları izlemeyi, kayıt altına almayı ve alarm üretmeyi olanaklı kılar, bu amaçla  sıcaklık, nem, su basması, elektrik, ışık vb. sensörleri denetler.  Cihaz direkt Ethernet yerel ağa bağlanır, ölçümleri alır ve bu ölçümleri dâhili hafızasında saklar (veri kaydedici). Cihaz WEB üzerinden erişilebilirdir ve e-posta (ya da kısa mesaj) gönderebilir.

 

Sensörler ve Detektörler

Poseidon 2 4002 iç mekân ve dış mekân kullanımı için sıcaklık ve nem, ışık şiddeti sensörleri, DC ya da AC akım ve voltaj dönüştürücüleri gibi çok geniş bir yelpazede dijital ve analog sensörleri destekler.. Duman dedektörleri, eletrik güç kesintisi dedektörlerini ve su baskını detektörleri gibi kontakt mantığı ile çalışan sensörler için cihaz üzerinde 12 adet giriş mevcuttur. Herhangi bir sensör Poseidon 2 4002 üzerindeki tanımlı sensörler için belirlenen eşik değerlerin dışına çıktığında, Poseidon2 e-posta, SNMP trap ya da kısa mesaj (SMS) gönderir. GSM ağı üzerinden kısa mesaj göndermek için yazılım gerektirmez. Cihaz seri port'a direkt bağlanan bir GSM Modem aracılığı ile kısa mesaj (SMS) gönderebilir.
Poseidon 2 4002 çeşitli üçüncü parti uygulamalara ya da birçok protokol kullanarak (SNMP, Modbus/TCP, XML, HWg-Push) bulut servislerine bağlanabilir.

Online Demo .....

 

Teknik Broşür .....

 

Özellikler

Ethernet: RJ45 (10BASE-T)

WEB: Gömülü WEB sunucusu / GUI

Sensörler: 6xRJ11 1-Wire Girişi (maksimum 16 ad. sıcaklık / nem sensörü desteği)

Dijital Girişler: 12 ad. kuru kontak girişi -duman, güç, su sızıntısı, kapı teması, hava akımı, kapı kontakt

Dijital Çıkışlar: 4 ad.

Çalışma Sıcaklığı: -35 to +85°C (-31 to +185°F)

M2M Protokolleri: SNMP, XML, Modbus/TCP, HWg-Push

Fiziksel Özellikler: 100 x 213 x 35 [mm], rack kabine, DIN raylara veya duvara  monte edilebilir

Alarm: SNMP Trap, E-posta,, Kontakt Çıkışı, SMS (modem ile birlikte)

Garanti: 5 Yıl

Programcılar için Destek: HWg SDK

Online Portal

SensDesk

HW Group'un 10 sensöre kadar ücretsiz sunduğu uzaktan izleme, yönetim, raporlama  ve alarm alma servisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Desteklenen Yazılımlar

CapTemp: Gelişmiş grafik anlık izleme, raporlama ve alarm seçenekleri

HWg-PD Trigger:  Diğer IP cihazlarını kontrol eder, uyarıları SMS’e yönlendirir

HWg-PDMS: Veri Kaydetme, MS Excel’den rapor çıkartma

Üçüncü parti SNMP yazılımları: HP OpenView, IBM Tivoli, Nagios, Zabbix, Cacti, Monitor one, The Dude, Paessler IPCheck, Ipswitch WhatsUp, Axence nVision, CBR little: eye, LoriotPro, GFi NSM, SNMPc 7, CA NSM, ActiveXperts NM, Intellipool NM, MSC Operations Manager 2007

Kullanım Alanları

 • IT - Sistem Odası Kontrol: Sistem odası, datacenterlar ve rack kabinlerde ısı, nem, kapı açık/kapalı, ışık, duman vb. parameterelerin takibi
 • İklimlendirme Sistemleri İzleme: Ortamda ısı, nem hava akışı, su sızıntıları  gibi parametrelerin izlenmesi
 • Yedek güç kaynaklarının denetlenmesi: UPS ve Dizel jeneratörlerin takibi
 • Güvenlik sistemleri denetlenmesi: Sensör okumaları ve dedektör durumları, çeşitli markaların IP kamera sistemlerine gönderilebilir.
  Harici dedektörler (kapı kontakları, pasif kızılötesi sensörler, duman dedektörleri vs.) dijital girdilere kolayca bağlanabilir.
 • İşletme Verikeri Kaydı: depolar, soğuk hava depoları, derin dondurucular ve buzdolapları (yiyecek endüstrisi ve eczacılık)
 • Kamera sistemleri: Harici sensörlerin bağlanması(kapı teması, PIR)
 • Bİna Otomasyonu: Isıtma ve klima sistemlerinin optimizasyonu
 • Endüstriyel Uygulamalar: Kuru kontakların, 4-20mA probların ya da Pt-100 ve Pt-1000 sıcaklık problarının uzaktan denetimi.
  Veri kaydedici, değerleri dâhili hafızasında saklar.
   

Uygulama Örneği

Sunucu Odası Uzaktan Denetlenmesi

Esas iklimlendirme cihazı hatası durumunda (odanın sıcaklığı yükselince), Poseidon2 4002 yedek iklimlendirme cihazını çalıştırır ve operatörü uyarır
Cihaz odanın veya kabin kaplarının açılması veya kapanmasını takip eder, kayıt altına alır
Birçok kullanıcı sistem yöneticilerinin giriş çıkışlarını takip amacıyla odada ışık yandığı/söndüğü zaman email ile haberdar olmayı tercih eder
İklimlendirme cihazından kaynaklanan su sızıntıları takip edilerek anında haber alınır
Sunucu odasının çevre şartları Poseidon 2 4002 cihazının Android ve iPhone uygulaması smartphone app üzerinden takip edilebilir
Alarmlar web üzerinden veya email ve SMS ile alınabilir

Sıcaklık izleme sistemi olarak çalışır
Birkaç sistem odası SensDesk online portal SensDesk.com üzerinden izlenip raporlama yapılabilir. Portal 10 sensöre kadar ücretsizdir

Sensörler

1-Wire UNI sensörler

Toplam veri yolu uzunluğu maksimum 60 m

Sıcaklık - Temp-1Wire

Nem - Humid-1Wire

DC 60V Gerilim

AC akımı 0..30A

4.20mA Sensör

30A Akım Probu

Işık Sensör

Detekörler

Su baskını detektörü

Gaz sızıntısı detektörü

Duman detektörü

Hareket detektörü

Manyetik kapı detektörü